Trema przed występem? Pożegnaj się z nią raz na zawsze

Trema przed występem? Pożegnaj się z nią raz na zawsze

Lubisz przemawiać publicznie? Jesteś trenerem, korepetytorem lub prowadzącym spotkania? A może czeka Cię ważne zadanie, ale boisz się wyjść przed ludzi? Stres to zmora dla wszystkich talentów i niespełnionych marzeń. Często nawet najmniejsze problemy urastają do rangi katastrof a najmniejsza pomyłka do całkowitej porażki. Można to jednak pokonać. Odwaga i wiara w siebie pozwalają dokonywać cudownych odkryć i sięgać po to co dla nas ważne.

Jak pozbyć się tremy przed występem?

  1. Warto przygotować się do tego już wcześniej. Jeśli mowa i prezentacja jest idealnie przygotowana, a cały sprzęt i flipchart gotowy przed czasem nie będziesz musieć się martwić się nagłym problemem w rysowaniu czy podpięcia wyświetlacza.
  2. Pamiętaj, że brak stresu to styl życia. To Ty decydujesz o swoich emocjach i myślach. Przemyśl co najgorszego może się stać. Najczęściej konsekwencje nie są tak poważne jak nam się wydaje. Warto skupić się na tym co dla Ciebie najważniejsze i zapomnieć o opiniach ludzi, którzy nic dla Ciebie nie znaczą.
  3. Kilka minut przed samym wystąpieniem przyjmij odważną pozycję. Wyprostuj się, podnieś głowę, otwórz klatkę piersiową i połóż ręce na biodrach lub za głową. Jeśli to możliwe możesz nawet wyłożyć nogi na biurko. Udawaj, że czujesz się bezpiecznie i odważnie swoim ciałem a Twój mózg odbierze to za sygnał do pokonania stresu i adrenaliny.
  4. Jeśli twoje myśli nie pozwalają skupić się na zadaniu, skup się na otoczeniu. Kilka sekund świadomego oddychania, liczenia do dziesięciu bądź obserwacji ptaków za oknem może być ratunkiem na poszarpane nerwy.

Najważniejsze – trenuj!

Wyjdź ze swojej strefy komfortu. Z początku poćwicz na rodzinie i znajomych. Podejmuj więcej wystąpień i nie zrażaj się błędami- wszyscy je popełniamy. Wkrótce mówienie przed publicznością nie będzie sprawiało Ci problemów. Odważ się, zyskaj nowe możliwości i sięgaj po wyznaczone cele.